Ilıca mah. Denizli Yolu Caddesi No:210 ALAŞEHİR info@alasehirlastikci.com

Araç cam buğulanması nasıl önlenir? - Alaşehir Lastikçi

    Şu anda buradasınız!-
  • Anasayfa
  • -Blog-Araç cam buğulanması nasıl önlenir?

Araç cam buğulanması nasıl önlenir?

29 Aralık 2022 alasehirlastikci Yorumlar Kapalı

Cam buğulanması şoförlerin en sık karşılaştığı durumlardandır. Arabanızın camları buğulanıyor ise en etkili çözümleri sizler için hazırladık. Araba kullanırken her şoförün yaşadığı ortak deneyimlerden söz etmek mümkün. Sürüş emniyetini tehlikeye sokan ve görüş açısını kaplayan cam buğulanması da bunlardan biri. Özellikle kış aylarında ve yağışlı günlerde gerçekleşen bu olay hemen her şoförün başına geliyor. Araç camı buğulanması problemini sonsuza kadar ortadan kaldırmak mümkün olmasa da bazı çözümlerle geçici olarak önleyebilirsiniz.

Araç camı niçin buğulanır?

Çoğu zaman soğuk havalarda görülen cam buğulanmalarının temelde çok kolay bir sebebi var. Araç içerisindeki ve dışındaki hava sıcaklığı ayrımının yüksek olmasından meydana gelen buğulanmalarda rutubet faktörü fazlaca önemli. Buğulanma içerideki havanın dışarıdakinden daha sıcak ve nemli olduğu durumlarda oluşuyor. Soğuk havalarda dışarıda azalan nem miktarının üzerine bir de içerideki nemin artışı eklenince buğulanmalar kaçınılmaz bir hale geliyor. Yolcuların soluk alıp vermesi, yağmurda ıslanmış giysiler, rutubet seviyesi yüksek paspaslar ya da sıcak bir pizza bile araçtaki nemi artırarak buğulanmaya sebep oluyor. Cam buğulanması kış aylarının haricinde serin gecelere sahip yaz günlerinde de görülebiliyor.

Cam buğulanması nasıl önlenir?

Eğer siz de arabanın camları buğulanıyor diye şikâyet edenlerdenseniz birkaç uygulamayla bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Camdaki buğulanmaları ortadan kaldırmak için temelde yapılması gereken en basit çözüm aracın içini kurutmak. Böylece içerideki fazla nemi yok ederek camdaki rutubet katmanını da ortadan kaldırabilirsiniz. Bu noktada akla gelen ilk metot araç klimasını çalıştırmak oluyor. Aracınızın klimasını ön cama ve yan camlara doğru yönlendirerek kısa bir müddet çalıştırdıktan sonra camdaki buğulanmaları ortadan kaldırabilirsiniz. Buğuyu yok etmenin bir diğer yolu da camları hafif bir şekilde aralamak. Aracın camlarını bir müddet açık bıraktığınızda içteki ve dıştaki ısı farklı azalarak dengeleneceği için buğulanmaları hızla yok edebilirsiniz. 

Bu yöntemler hali hazırda meydana gelmiş buğulanmaları ortadan kaldırmak için kullanıldığından, daha etkili çözümlere ihtiyaç olabilir. 

Araba camlarının buğulanmaması için önceden ne yapmak gerekiyor diye düşünüyorsanız işte en etken üç metot:

Klimanın iç döngü modunu kapatın: Çoğu sürücü farkında olmasa da otomobillerin klima sistemleri gelişmiş özelliklere sahip. Bunlardan biri de fonksiyonu çoğunlukla yanlış anlaşılan iç döngü modu. Genellikle otomobil simgesinin arasında sirkülasyon oku bulunduran bir düğmeye sahip olan iç döngü modu açık olduğunda araç içindeki havanın sürekli olarak devridaim yapmasına sebep oluyor. Dışarıdan hava alımını engellemiş olan bu durum, içerideki nem seviyesinin devamlı olarak artmasına ve camların buğulanmasına olanak sağlıyor. İç döngü modunu kapatarak aracınıza dışarıdan yeni hava alımı sağlayabilir, böylelikle nem dengesi oluşturarak buğulanmaları önleyebilirsiniz. Öte yandan iç döngünün sürekli açık olması içerideki havayı azaltarak bitkinlik ve baş ağrısı gibi problemlere de sebep olabilir.

Camlara tıraş jeli uygulayın: Cam buğulanmalarını önlemek için kullanılan en farklı yöntemlerden biri de tıraş jeli kullanmak. Çoğu zaman banyo aynalarındaki buğulanmaları önlemek için meydana getirilen bu olay araçlarda işe yarıyor. Uygulamaya başlarken cam temizleyiciyi cama sıktıktan sonra mikro fiber bez ile camı güzelce temizlemeniz gerekiyor. Peşinden tıraş köpüğünü bulaşık süngerinin yumuşak bölümüne sıkın ve cam üzerine iyice gezdirin. Köpüğün kurumasını 1-2 dakika bekledikten sonra temiz ve kuru bir bezle cama fazla baskı uygulamadan jel kalıntılarını silebilirsiniz. Birkaç güne kadar etkili olabilen bu metot, klimasız araç sahipleri için hayat kurtarıcı olabiliyor.

Buğu önleyici sprey: Tıraş jeli uygulamasına benzer bir halde gerçekleştirilen buhar önleyici sprey uygulaması da cam buğulanmalarına çözüm sunuyor. Meydana getirilen uygulamaya göre çoğu zaman bir haftaya kadar cam buğulanmasını önleyebiliyor. Buhar önleyici spreyi kullanmaya başlamadan önce iyice çalkalamanız gerekiyor. Kuru ve önceden temizlenmiş cam yüzeyine sıktıktan ve sıvıyı cam üzerine iyice yaydıktan sonra ortalama bir dakika kurumaya bırakmalısınız. Son olarak kuru bir bez sayesinde yüzeye fazla baskı uygulamadan camı silebilirsiniz.

Arka cam buğusunun alınması: Seyir esnasında arkadan gelen araçlarında kontrol edilmesi gerekmektedir. Arka camda oluşan buğunun alınması için ise şoför panelindeki arka cam rezistans düğmesi aktif hale getirilmelidir. Arka cam temizliği de rezistansın korunmasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Arka camı silme ihtiyacınız varsa camı hafifçe nemli bir bezle sağdan sola veya solda sağa doğru yatay bir şekilde cama fazla baskı uygulamadan silmek en doğru yöntemdir. Yukarıdan aşağıya ya da dairesel tarzda yapılan silme işlemi, arka cam rezistanslarının kopmasına neden olacaktır.

oleybet betturkey sahabet kralbet betist
HEMEN ARAYIN