Ilıca mah. Denizli Yolu Caddesi No:210 ALAŞEHİR info@alasehirlastikci.com

Bebek oto koltuğu nasıl seçilir? - Alaşehir Lastikçi

    Şu anda buradasınız!-
  • Anasayfa
  • -Blog-Bebek oto koltuğu nasıl seçilir?

Bebek oto koltuğu nasıl seçilir?

29 Aralık 2022 alasehirlastikci Yorumlar Kapalı

Bebek otomobil koltuğu seçimlerinde güvenilir ve rahat olanın tercih edilmesinin uygun olup olmadığını anlatmak için sizlere bu yazıyı hazırladık.

Bebek otomobil koltuğu çocuklu ailelerin güvenilir bir seyahat deneyimi yaşayabilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli araçlardan biridir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemelerle de oto koltuğu kullanımı mecbur hale getirilmiştir.

Biz de çocuğunun güvenilirliğini ve konforunu düşünen ebeveynler için bir bebek oto koltuğu seçme ve kullanma rehberi hazırladık. Buyurun detaylara beraber bakalım.

Oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle şunu söyleyelim; bebek koltuğu kura çekmek gibi göründüğü kadar rahat bir iş değil. Oto koltuğu fiyatları ve özellikleri kullanılan teknolojiye ve materyallere göre çeşitlilik gösteriyor. Çocuğun kilosuna göre de değişiklik gösteren farklı modeller arasından doğru tercih yapabilmek için titiz bir araştırma yapmak gerekiyor.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalar:

Piyasada bulunan 5 farklı bebek koltuğu arasından ihtiyacınıza uygun olanı seçmelisiniz. Bu gruplar bebeğin kilosuna veya kaç aylık olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Otomobil puseti olarak da bilinen “öbek 0” 10 kiloya, “öbek 0+” ise 13 kiloya kadar olan bebekler için kullanılıyor. “öbek 1” 9-18 kilogram, “grup 2” 15-22 kilogram, “öbek 3” ise 22-36 kilogram aralığındaki çocuklarda kullanılıyor.

Satın alacağınız koltuğun Avrupa birliği güvenlik standardı olarak malum ece r 44/04 ya da i-size (un r 129) sertifikası bulunmasına özen gösterin.

Darbe emici yan bariyerleri ve fazladan boyun korumalığı olan alev almaz oto koltuklarını tercih edin. Uzmanlar, güvenilirlik açısından kaplaması terletmeyen, hava alan ve rahatça çıkarılıp temizlenebilen kumaştan yapılmış bebek oto koltuğu tavsiye ediyorlar. Siz de bu kriterlere uygun olan ürünlere yönelmelisiniz.

En iyi bebek oto koltuğu en güvenli olanıdır. Bu nedenle ilk aşamada 5 noktalı kemer sistemi olan ürünler kullanmaya özen gösterin. Çocuğunuz büyüdükten sonra 3 noktalı kemerlere geçiş yapabilirsiniz.

Bebekler oto koltuğuna ne zaman oturmaya başlar?

Bebekler doğumdan itibaren araba puseti içine oturtulabiliyor. Grup 0 ve grup 0+ olarak da malum, yeni doğan bebeğe uygun olarak tasarlanan araba koltukları 45-50 derecelik açıyla kullanıldığı için bebeğe konforlu ve güvenilir bir seyahat sağlıyor.

Bebek oto koltuğu kaç yaşına kadar kullanılmalıdır?

Trafik yönetmeliğine göre boyu 150 cm’den kısa ve kilosu 36 kilogramın altında olan çocukların çocuk oto koltuğu ile seyahat etmesi zorunludur. Bu da çocuğun yaklaşık olarak 12 yaşa kadar oto koltuğu kullanacağı anlamına geliyor. Fakat boyu 135 santimetrenin üzerinde olan çocuklarda oto koltuğu yerine çocuk oto koltuk yükselticisi de kullanılabiliyor. Bu aparatın amacı emniyet kemeri boyunu çocuğun güvenilirliği içindir.

Bebek oto koltuğu arabaya nasıl bağlanır?

Tahmin edebileceğiniz gibi bebek oto koltuğunu otomobile bağlamak hayati bir önem taşıyor.

Bebek koltuğunu sabitlemek için isofix sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için oto koltuğunu arabanın arka koltuğuna düzgünce yerleştirin. Daha sonra oto koltuğunun arka yanındaki iki çubuğu aracınızdaki isofix kancalarına birleştirin. Bağlantı tam ve sağlam bir halde yapıldığında oto koltuğu yerine oturacaktır. 

Bebek oto koltuğu isofix’li olarak monte edilirken hata yapmak hemen hemen imkânsızdır. Bu durum da bağlantı tipini en güvenilir sistemlerden biri haline getirir. Bebek veya da çocuk koltuğu güvenlik kemeri ile de bağlanabilir. Güvenlik kemerini oto koltuğunun arka tarafında yer edinen klipslerden geçirerek ürünü araca sabitleyebilirsiniz.

Bebek oto koltuğu nasıl temizlenir?

Her ne kadar kir tutmayan ve terletmeyen kumaşlardan yapılmış oto koltuğu modelleri seçseniz de çocuğunuzun sağlıklı ve emin bir halde kullanması için oto koltuğunu sık sık temizlemeniz gerekiyor. Bebek koltuğu temizlenirken izlenmesi ihtiyaç duyulan önemli adımları şöyle sıralayabiliriz:

Öncelikle oto koltuğunu sökün ve bölgeyi süpürge sayesinde düzgün bir şekilde temizleyin.

Koltuğun kılıfını çıkarın ve kullanma kılavuzundaki talimatlara uygun olarak sudan geçirin.

Kılıfını çıkardığınız koltuğun iskeletini nemli bir bez ve deterjan ile doğru bir şekilde temizleyin.

Dilerseniz temizlikten sonrasında anti-bakteriyel jel kullanarak da koltuğu mikroplardan arındırabilirsiniz. En son koltukta bulunan bağlantı noktalarını ve emniyet kemeri tokalarını sabunlu bir bez ile güzelce silmeyi unutmayın.

oleybet betturkey sahabet kralbet betist
HEMEN ARAYIN