Ilıca mah. Denizli Yolu Caddesi No:210 ALAŞEHİR info@alasehirlastikci.com

Motor arıza lambası niçin yanar? - Alaşehir Lastikçi

    Şu anda buradasınız!-
  • Anasayfa
  • -Blog-Motor arıza lambası niçin yanar?

Motor arıza lambası niçin yanar?

29 Aralık 2022 alasehirlastikci Yorumlar Kapalı

Araç gösterge panelinde motor arıza ışığının neden yandığını, uyarı işaretinin iyi mi olduğunu ve neler yapılması icap ettiğini sizlere özetlemek gerekirse anlatıyoruz.

Arıza lambaları araç gösterge paneli üzerinde bulunmakta olan uyarı işaretleridir. Şoförü araçta yaşanan sorunlardan bilgilendiren bu sistem araç büyük önem taşır. Şoföre önemli bilgiler veren bu sistemi doğru anlamak yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçmenin ilk adımıdır. Bundan dolayı sizler için motor uyarı işaretleri ve anlamları üzerine bir yazı hazırladık.

Motor arıza lambası sorunları nedir?

Yanan motor ışığı araçta yaşanmış olan farklı sorunlara işaret ediyor olabilir. Kimi zaman kolay kimi zaman da hayati bir sorunu ifade edebilen bu uyarıları göz ardı etmemek gerekiyor. Gelin şimdi beraber bu önemli uyarı işaretlerinin verdiği mesajlara göz atalım.

Motor arıza lambası sarı yanıyor: uyarma ışığı sarı renkliyse, motorun çalışmasında ciddi sorunlar var ve arıza moduna geçiş yapılmış anlama gelir. Arıza modu, motorun zarar görmemesi için devreye giren bir sistemdir. Ama bu sistem motoru çok uzun koruyamaz. Bir an önce bir servise başvurulmalıdır.

Motor arıza lambası kırmızı yanıyor: kırmızı renkli uyarı ışığını gördüğünüzde aracınızı sağa çekerek durmalısınız. Çünkü kırmızı ışık motorun arıza moduna bile geçemediği çok ciddi problemler olduğunun ifadesidir. Bu ışık yanarken aracı kullanmaya devam etmek çok tehlikelidir.

Motor arıza lambası yanıp sönüyor: arıza lambası devamlı yanıp sönüyorsa motorun çalışması sırasında yaşanan bir mesele var demektir. Bu sorun kolay çözülebilecek bir sistem hatası da olabilir, motorun ciddi hasarlar alacağı problemlere de işaret ediyor olabilir. Bu durumda en iyisi bir servise danışmak olacaktır.

Motor arıza lambası sürekli yanıyor: uyarı ışığı devamlı yanıyorsa, uyarının rengine bakın. Eğer sarı renkliyse aracınızı servise kadar götürebilirsiniz. Eğer kırmızıysa hemen araçtan inin ve çekici çağırın. Yaşanmış olan bir aksaklıktan dolayı aracı servise götürdüğünüz biçimde arıza lambası yanmaya devam ediyorsa arıza kaydı araç hafızasından silinmemiş veya hasar giderilememiş anlamına gelir.

Motor arıza lambası niçin yanar?

Aracınızdaki uyarı lambaları yanıyorsa motor bileşenleri birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışamıyor anlamına gelir. Motoru meydana getiren yakıt, ateşleme, hava emiş ve egzoz sistemlerden biri bile hasar görse motor uyarı lambaları yanmaya başlar.

Arıza lambasının yanmasına sebep olan hasar bölgelerini ise şöyle sıralayabiliriz:

Hava akış sensörü (maf)   
Oksijen (lamba) sensörü    
Katalitik konvektör      
Buji ve buji kablosu      
Yakıt dolum kapağı     
Termostat  
Yakıt enjektörleri      
Akü

Yukarıda söz ettiğimiz bölgelerden herhangi birinde hasar oluşması niteliğinde motor bir tüm olarak çalışamadığı için ikaz ışıkları yanmaya adım atar.

Motor arıza lambası ne zaman söner?

Uyarı ışığını söndürebilmek için öncelikle yaşanmış olan arızayı tespit etmeli ve duruma göre problemi onarım ettirmelisiniz. Hemen sonra da aracın sistemine işlenen hasar kaydını da silmeniz gerekiyor. Motor arıza lambası söndürme işlemi için izlenebilecek isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Arıza tespiti aşamasında aracı bu iş için üretilen cihazlara bağlamalısınız. Aracın beynine bağlanan arıza tespit cihazları ile probleminin deposunu öğrenebilir ve arıza bilgisini silebilirsiniz. Eğer uyarı ışığının yanmasına sebep olan arıza geçici bir durumsa, bu arıza bilgisi sistemden silinir ve uyarı ışığı söner.

Ama ciddi bir hasar laf konusuysa hasar kaydını sistemden silseniz bile sorun giderilene kadar motor ikaz ışığı yanmaya süre gelir.

Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi? Araçta yaşanan bazı aksaklıklar kolayca halledilebilir. Bu durumda da uyarma ışığı kendiliğinden söner. Örneğin; şayet arıza lambası yakıt kapağının düzgün kapatılmamasından dolayı yanıyorsa, bir sonraki yakıt doldurma işleminden sonra ışığın söndüğünü görebilirsiniz. Ama sizin elle düzeltemeyeceğiniz daha ciddi bir hasar söz konusuysa, ikaz ışığı yanmaya süre gelir ve soruna müdahale edilene kadar da sönmez.

oleybet betturkey sahabet kralbet betist
HEMEN ARAYIN